Praca w Czechach – czy to się opłaca?

Praca za granicą

Bezrobocie w Polsce spadło, płace wciąż rosną, ale wyjazdy za granicę nadal są dla wielu Polaków bardziej opłacalne niż praca na miejscu. Jako docelowe miejsce migracji zwykle wybiera się jeden z krajów skandynawskich lub państwa Europy Zachodniej. Najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Holandia, Francja oraz Dania.

Jakiej pracy za granicą szukają Polacy? Przede wszystkim w branży budowlanej, gdzie na wysokie płace mogą liczyć fachowcy. Ponadto jest duże zapotrzebowanie na pracowników mających doświadczenie w opiece zdrowotnej, w tym na pielęgniarki oraz opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych. Sporym zainteresowaniem cieszą się także oferty sezonowego zatrudnienia. Mowa tu przede wszystkim o pracy w rolnictwie lub ogrodnictwie (np. przy zbiorach owoców, warzyw lub przy pielęgnacji kwiatów).

Na emigrację zarobkową decydują się osoby w różnym wieku. Nie jest to tylko młodzież, która szuka wakacyjnej pracy i nie ma zobowiązań rodzinnych, ale też kandydaci do pracy po 40. Polacy migrują również całymi rodzinami. Dużą popularnością cieszą się ogłoszenia o pracę za granicą dla par.

Praca w Czechach: zarobki, opinie

Coraz więcej Polaków zarabia za południową granicą. Czechy stały się atrakcyjnym kierunkiem, ponieważ jest tam teraz bardzo niskie bezrobocie (2,5%). Zarobki w Czechach wciąż rosną, a przy tym nasi sąsiedzi oferują znakomite warunki socjalne. Kolejną korzyścią jest prosty, przejrzysty system podatkowy, a także fakt, że między Polakami a Czechami nie występują znaczące różnice kulturowe. Niektórych przyciągają nie tyle czeskie oferty pracy, ile dobre warunki do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Dlaczego coraz więcej Polaków decyduje się na pracę za południową granicą? Jak wyglądają zarobki w Czechach w porównaniu do płac oferowanych przez polskich pracodawców? Miejsc pracy przybywa m.in. przy produkcji oraz w sektorze usług. Przykładowo, zatrudniając się w sieciowym markecie w dużym mieście, można zarobić około 1000-1500 euro. To niezłe wynagrodzenie, biorąc pod uwagę, że koszty utrzymania są zbliżone do polskich, choć nadal pensje te są gorsze niż na Zachodzie. Na produkcji można zarobić co najmniej 3500 złotych miesięcznie. Może wydawać się, że nie jest to aż tak dużo, ale wielu pracodawców gwarantuje darmowy transport i posiłki, a także dodatek mieszkaniowy.

Szukasz zatrudnienia w Czechach? Wakaty czekają w sektorze logistycznym oraz motoryzacyjnym. Czescy pracodawcy poszukują m.in. operatorów produkcji, operatorów wózków widłowych, ślusarzy, spawaczy, pakowaczy, doradców klienta oraz kierowców.

Opinie na temat życia i pracy w Czechach są bardzo pozytywne również z uwagi na system opieki zdrowotnej i szkolnictwo. Na zatrudnienie w tej części Europy decydują się coraz częściej mieszkańcy Śląska, a szczególnie przygranicznych miast.