Jastrzębska Spółka Węglowa
Jastrzębska Spółka Węglowa to największy producent węgla koksowego na terenie Unii Europejskiej. Głównymi odbiorcami JSW są klienci z Polski, Niemiec, Czech, Austrii, Włoch, Słowacji, a także Indii. Węgiel koksowy wydobywany w Polsce trafia przede wszystkim do międzynarodowych producentów stali z rejonu Europy Środkowej, jak również do regionalnych przedsiębiorstw użyteczności publicznej.
JSW powstała w 1993 roku i była wówczas jedną z siedmiu spółek węglowych, a od 2011 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dzisiaj JSW składa się z czterech kopalni węgla kamiennego:
- Borynia-Zofiówka Jastrzębie,
- Budryk,
- Knurów-Szczygłowice,
- Pniówek.
Spółki związane kapitałowo z JSW to m.in.: Jastrzębska Spółka Kolejowa SA, JSW Innowacja SA, Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej i Rekultywacji oraz JSW KOKS SA. Ze statystyk wynika, że w 2018 roku kopalnie należące do Grupy Kapitałowej JSW wydobyły w sumie ponad 10 milionów ton węgla koksowego i prawie 5 milionów ton węgla do celów energetycznych. Celem JSW jest utrzymanie silnej pozycji na międzynarodowym rynku, dzięki stałemu zwiększaniu bazy surowców operatywnych.
Praca w kopalni: Jastrzębie-Zdrój
Grupa Kapitałowa Jastrzębska Spółka Węglowa należy do grona największych i najważniejszych polskich pracodawców. Pod koniec 2018 roku dawała miejsca pracy w kopalniach i nie tylko prawie 30 tysiącom osób.
Kto może ubiegać się o posadę w spółce? Oczywiście nie tylko górnicy. Pracodawcy zatrudniają do biur m.in. kierowników projektu, administratorów aplikacji, specjalistów do spraw instalacji sieciowej, specjalistów do działu wsparcia technicznego, specjalistów do zespołu systemów zarządzania i bezpieczeństwa, a także księgowych. Oferty pracy w Jastrzębiu-Zdroju znajdą też programiści Java, którzy znają się na bazach danych.
Z kolei zatrudnienie w kopalni czeka m.in. na górników rabunkowych i górników strzałowych, kierowców kolejek podwieszanych spalinowych, elektromonterów, specjalistów do spraw dozoru ruchu maszynowego lub górniczego, jak również pracowników posiadających uprawnienia do obsługi pomp wirowych. W tym sektorze potrzebni są też maszyniści lokomotyw kolejek spalinowych.
Jak wyglądają warunki pracy? Pracodawcy zapewniają zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, udział w kursach i szkoleniach, dodatki za nocne zmiany i premie motywacyjne. Ponad 90% zatrudnionych w górnictwie korzysta z bonów żywnościowych, a 26% z ubezpieczenia na życie. W tej branży zwykle istnieje też możliwość zorganizowania przewozów pracowniczych. Górnicy np. z kopalni Zofiówka nie powinni narzekać na zarobki. Średnie wynagrodzenie wynosi w tym przypadku 5200 złotych, ale płace mogą być o wiele wyższe. Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą też znaleźć oferty pracy w kopalniach na terenie Czech.